Publicerad 14 april 2026

Jäv

Alla som arbetar hos oss behöver ha ett objektivt synsätt för att kunna agera sakligt och opartiskt. Därför ska personer med uppdrag i Nationellt system för kunskapsstyrning hälso- och sjukvård jävsprövas.

Alla personer med uppdrag i Nationellt system för kunskapsstyrning hälso- och sjukvård fyller i en så kallad jävsdeklaration. I den redovisas personens koppling till olika företag och organisationer. Då går det att bedöma om det finns konflikter i intressen eller något som på andra sätt kan rubba förtroendet för systemet för kunskapsstyrning. Man utgår från svaren för att avgöra om personen kan anlitas för ett specifikt uppdrag.

Jävsprövning

Jävsprövning ska göras:

  • när en person nomineras till ett uppdrag
  • vid förändringar i uppdrag
  • när en person har haft uppdrag i tre år

Region

Vissa regioner har ett digitalt stöd för hantering av processen medan andra har manuell hantering. Processledaren i NPO/NSG kontaktar den sjukvårdsregionala samordnaren i den sjukvårdsregion där personen som ska lämna in en jävsdeklaration är verksam. Processledaren bifogar uppdragsbeskrivning samt kontaktuppgift till personen som ska lämna in en jävsdeklaration. Regionen ansvarar för diarieföring.

Kontaktuppgifter till sjukvårdsregionala samordnare

Kommun

Processledaren i NPO/NSG skickar blankett för jävsdeklaration till personen som ska jävsprövas och/eller personens närmaste chef. Chefen är ansvarig för jävsprövningen och kommunen ansvarar för diarieföringen.

Patient- och närståendeföreträdare

Sjukvårdsregionen ansvarar för jävsprövning och diarieföring av patient- och närståendeföreträdare i de nationella grupper sjukvårdsregionen har värdskap för.

Jävsbedömning

Jävsbedömningen ger ett av dessa resultat:

  • Det föreligger inte jäv.
  • Det föreligger jäv med förbehåll.
  • Det föreligger jäv (vilket innebär att personen nekas uppdraget).

Riktlinjer för jävsbedömning (PDF) pdf, 124 kB.

Stöd vid komplexa jävsbedömningar

En nationell samrådsfunktion för jävsbedömning finns för att ge stöd i jävsbedömningar. Vid tveksamheter kan bedömare av jäv inom regioner och kommuner konsultera samrådsfunktionen, via stödfunktionen:

kunskapsstyrning-vard@skr.se

Jävsprövning i nationella kvalitetsregister

Alla personer i ett nationellt kvalitetsregisters styrgrupp ska jävsprövas. CPUA-myndigheten ansvarar för processen för detta. CPUA-myndigheten ansvarar även för jävsbedömning och diarieföring av jävsdeklaration. Registerhållaren rapporterar genomförd jävsprövning.