Publicerad 6 maj 2025

Fas 2: Uppstart

Målet med fas 2 är att NPO/NSG och NAG ska få en samsyn kring behovet av ett kliniskt kunskapsstöd, och hur det på bästa sätt kan svara mot de behov som finns. NPO/NSG och NAG ska enas om syfte, målgrupp och avgränsningar för kunskapsstödet samt säkerställa samordning med angränsande kunskapsstöd. NAG ska även titta på introduktionsfilmen och träffa redaktionen.

Fas 2 i huvudprocess för att ta fram kunskapsstöd

Klicka på bilden för att förstora den.

Ansvar och genomförande: NAG i samråd med NPO/NSG.

Klart innan nästa fas: alla delmoment i fas 2 samt alla beslut i beslutspunkt B ska vara tagna.

Fas 2 består av följande moment:

1. Genomför introduktionsutbildning för patientföreträdare med stöd av rutin för patientmedverkan och introduktionsutbildningen som finns på den här sidan:

Rutin för patientmedverkan samt introduktionsutbildning för patientföreträdare

2. Samla NAG till ett första möte. Använd gärna stödmaterial för uppstart av ny NAG vid planering av de första mötena, och de administrativa stödmaterialen för möten.

Stödmaterial vid uppstart av ny NAG (PPT) Powerpoint, 166 kB.

Bokningsrutin för möten (PDF) Pdf, 232 kB.

Deltagarförteckning mall (XLSX) Excel, 66 kB.

Dagordning mall (Word) Word, 248 kB.

Gör detta vid de första mötena:

  • Fördjupa er i behovsanalys och diskutera avgränsningar för kunskapsstödet.
  • Justera uppdragsbeskrivningen vid behov (i samråd med NPO/NSG) och nå samsyn om målen med arbetet.
  • Senare i processen när NPO/NSG ska godkänna kunskapsstödet för publicering kommer de utgå ifrån särskilda kriterier. Läs igenom dem redan nu så ni har med er under arbetets gång vad kunskapsstödet kommer bli bedömt utifrån (Se beslutspunkt E).

Beslutspunkt E, fas 4c

3. Inhämta patienterfarenheter. För vårdförlopp utarbetas även patientresa.

Inhämta patienterfarenheter (PDF) Pdf, 230 kB.

4. Hela NAG tittar på introduktionsfilmen för att utarbeta ett kunskapsstöd samt filmen om vår metodbok (Generiskt ramverk).

Film: Introduktion för att utarbeta kunskapsstöd

Film om metodbok

Film: Kompletterande introduktion om vårdförlopp (under framtagande)

5. NPO och NAG kontaktar den sjukvårdsregionala samordnaren i den sjukvårdsregion som har värdskap för NPO. Diskutera med den sjukvårdsregionala samordnare vilken förankringsprocess som passar bäst för kunskapsstödet (förankringsprocessen sker senare i Fas 4b). Är ni en NSG som utarbetar kunskapsstödet, kontakta stödfunktionen för stöd i detta moment. Detta moment är viktigt för att kunna göra en tidsplan för arbetet.

6. Kontakta utsedd hälsoekonom från den sjukvårdsregion som har värdskap för NPO, för stöd och diskussion om eventuellt arbete med konsekvensanalys. Den sjukvårdsregionala samordnaren har kontaktuppgifter. Är ni en NSG som utarbetar kunskapsstödet, kontakta stödfunktionen för stöd i detta moment.

7. Gå på ett öppet hus med redaktionen. Där finns utrymme för frågor om det praktiska arbetet med att skriva kunskapsstöd.

Öppet hus med redaktionen (tider och länkar)

För att boka separat sittning för NAG ta kontakt med redaktionen via länken nedan:

Kontakta redaktionen på 1177 för vårdpersonal

Beslutspunkt B

Beslut som krävs:

I dialog med redaktionen har NPO/NSG och NAG en gemensam övergripande plan för hur arbetet ska fortlöpa. Preliminärt datum för granskningsrundor och tidpunkt för ungefärlig publicering har föreslagits. Datum för granskningsrundor och publicering finns längre ner på den här sidan hos Inera:

Granskningsrundor och publicering

Kontakta oss

Kontakta kunskapsstyrning hälso- och sjukvård








Verifiering * (obligatorisk)
Vi kontrollerar att du är en människa och inte en robot.