- Startsida
- Kunskapsstyrning vård
- Programområden och samverkansgrupper
- Nationella samverkansgrupper
- NSG forskning och life science
Nationell samverkansgrupp forskning och life science
Samverkansgruppen ska bland annat klargöra forskningens roll i kunskapsstyrning, samt se till att forskningens resultat blir integrerat i nationella programområden.
Uppdrag
Den nationella samverkansgruppen ska beskriva och stärka forskningens roll i kunskapsstyrning, genom att verka för att forskning kommer in i befintliga strukturer för kunskapsstyrning inom nationella programområden (NPO).
Samverkansgruppen ska kommunicera frågor, med bäring på forskning och life science inom kunskapsstyrning, med staten och olika nationella forskningsintressenter däribland industri och akademi.
Generellt uppdrag för nationella samverkansgrupper
Insatsområden
Kunskapsluckor
Inom insatsområdet ska en modell tas fram för hur nationella programområden (NPO) och samverkansgrupper (NSG) på ett systematiskt sätt kan identifiera, värdera och sprida kunskapsluckor till relevanta aktörer med målet att det ska initieras forskning inom områden där det i dag saknas evidens.
Ledamöter och kontakt
Värdskap
Sveriges Kommuner och Regioner (SKR)
Kontaktperson och processtöd
Kristina Ateva, forsknings- och läkemedelsfrågor, Sveriges Kommuner och Regioner (SKR)
Ordförande
Jesper Petersson, forskningschef, Region Skåne, Södra sjukvårdsregionen
Ledamöter
- Beatrice Melin, forsknings- och utvecklingsdirektör, Region Västerbotten, Norra sjukvårdsregionen
- Katarina Wijk, forskning- och utvecklingsdirektör, Region Gävleborg, Sjukvårdsregion Mellansverige
- Andreas Scheutz, forsknings- och innovationsdirektör, Region Stockholm, Sjukvårdsregion Stockholm-Gotland
- Ann Ekberg Jansson, forsknings- och utvecklingschef, Västra Götalandsregionen, Västra sjukvårdsregionen
- Staffan Hägg, forskningschef, Region Jönköpings län, Sydöstra Sjukvårdsregionen