- Startsida
- Kunskapsstyrning vård
- Programområden och samverkansgrupper
- Nationella programområden
- NPO perioperativ vård, intensivvård och transplantation
- Strukturerad vårdinformation centrala venkatetrar (CVK)
Strukturerad vårdinformation centrala venaccesser
En nationell arbetsgrupp ska genomföra ett arbete kring informationshantering och enhetlig terminologi för användning av centrala venaccesser. Insatsen utförs gemensamt mellan Nationellt programområde perioperativ vård, intensivvård och transplantation och Nationell samverkansgrupp strukturerad vårdinformation.
Bakgrund
Inom vård och omsorg används ett stort antal ”in- och utfarter”, det vill säga katetrar, sonder och drän för att föra in och ut vätskor ur kroppen. Centrala venaccesser är kärlkatetrar som används för behandling och provtagning direkt i en central ven. Inläggning av en central venaccess görs oftast på en anestesi- och intensivvårdsenhet men användning och utdragning kan ske på ett flertal andra enheter såsom vårdavdelning, specialistmottagning eller hemsjukvård.
Det saknas ett riktlinjer för hur användning av centrala venaccesser ska struktureras i dokumentationen, vilka standarder som ska följas och vilka terminologier och kodverk som ska användas.
Bristen på standardiserad och strukturerad information kring centrala venkatetrar medför flera risker.
- Informationen är inte sökbar eller överförs inte mellan olika IT-system. Personer i vårdkedjan får inte den information de behöver.
- Patientsäkerheten äventyras eftersom användning av venaccesser är kopplat till tromboser, infektioner, blödningskomplikationer och lokala komplikationer runt insticksstället.
- Svårigheter att följa upp användningen av venaccesser, inklusive eventuella vårdskador som relaterar till dessa.
En förstudie genomfördes 2022 med syfte att kartlägga behov samt rekommendera omfattning och tillvägagångssätt för att genomföra ett nationellt arbete kring strukturerad vårdinformation för centrala venaccesser. Målet med förstudien var att skapa förutsättningar för en spårbar och strukturerad dokumentation.
Uppdrag
En nationell arbetsgrupp ska genomföra ett arbete kring informationshantering och enhetlig terminologi för användning av centrala venaccesser. Målsättningen är att öka patientsäkerheten genom att säkerställa att rätt personer har tillgång till den information de behöver. Strukturerad vårdinformation ska även öka möjligheten till uppföljning av användningen av centrala venaccesser, inklusive eventuella vårdskador som relaterar till dessa, både på regional och nationell nivå.
Aktuellt
-
Strukturerad vårdinformation för centrala venaccesser
Remiss Avslutad